Stolové odrody

                                                    

Jupiter  -  ( Ceaus roz x Chibrid bezsemen )

 

Strapec je veľký, 18 – 19 x 13 – 14 cm, kónický redší. Bobuľa je veľmi veľká, 25 -  30 x 18 – 21 mm, vajcovitá, symetrická so zašpicateným ale aj zaokrúhleným vrcholom. Slnečná jeseň zvýrazňuje ružovozelenú farbu bobúľ. Šupka stredne pevná, prirastená k mäsitej dužine. Jupiter je bezsemenná odroda. Hospodárska využiteľnosť: Jupiter začína mäknúť neskoro, konzumná zrelosť je koncom septembra. Dobrá úrodnosť s 94%-nou využiteľnosťou. Patrí do najteplejších vinohradníckych oblastí kôli neskorému dozrievaniu. Atraktívna farba s ružovým líčkom na slnečnej strane. Je aj vhodnou skleníkovou odrodou.

Poloskei muskotály

 

Stolový vinič s veľmi veľkým strapcom až 400g, so stredne veľkými až veľkými bobuľami zeleno žltej farby asi 3,5g, chuť je príjemne sladká s muškátovou arómou, dozrieva v druhej polovici septembra, pri výživnej a hlbokej pôde má vysoké úrody, zaťažujeme 6 očkami na m2, proti múčnatke je stredne odolná, proti peronospóre a plesni sivej je vysoko odolná, dobre sa skladuje a prepravuje.

 V– 25 – 20   (Bulgar)

 

Pochádza z kríženia Palatina -  Prim. Strapec je stredne veľký až veľký, redší aj hustejší. Bobuľa je vyrovnaná, vajcovitá, veľká, výraznej žltej farby. Dužina má pevnejšiu, šťavnatú konzistenciu a príjemne sladkú, jemne muškátovú chuť s osviežujúcimi kyselinkami. Hospodárska využiteľnosť: skorá stolová odroda dozrievajúca koncom augusta spoľahlivo aj v severnejších vinohradníckych oblastiach. Rodivosť je dobrá, kry vyžadujú väčšie zaťaženie čiže dlhšie ťažne. Vyžaduje stredné až vysoké vedenie, je vhodné aj na ťahanie, (zatienenie pergoly, besiedky)  ale krásne ukáže vysadený aj pred pivnicou či záhradníckou chatou. Je to pomerne odolná odroda na hubové choroby.

Terez

 

Pôvod odrody: SV 12375 x Olympia, Szegedi, S. a kol., VÚVV, Kecskemét, Maďarsko
Charakteristika: dozrieva v tretej dekáde septembra. Zaťaženie: 6 očiek/m2.Ker má mohutný rast, rodivosť je veľká. Strapec: Veľmi veľký, 450 g, voľný; bobule: veľké, 5,2 g.

Odolnosť: peronospóra: stredná, múčnatka: vysoká, pleseň sivá: veľmi vysoká , sucho: dobrá
Hrozno: Má neutrálnu chuť, dužina je chrumkavá, šťavnatá, šupka hrubšia.

Nero  -  ( Eger 2 x Gárdonyi Géza )

 

Morfologická charakteristika: Strapec je stredne veľký ( 150 - 170 g ) na dlhej stopke, voľný, krídlato-kónický. Bobuľa je modrá, stredne veľká, (12 – 15 mm), oválna, na dlhej stopke. Šupka je pevná, nie je však nepríjemná.
Hospodárska využiteľnosť: Nero sa vyšľachtil ako stolová odroda, dozrieva v polovici septembra. Vyžaduje hlboké pôdy lebo má intenzívny rast. Strapce sú veľmi vzhľadné, vhodné na priamy konzum. Odroda Nero je vhodná aj na výrobu červeného vína, ktorá z 26-tich vínnych odrôd je najbohatšia na obsah resveratrolu –  antioxidantná a antibakteriálna molekula, ktorá je súčasť srdcového svalu, brzdí proces starnutia (oxidácia) organizmu a má protibakteriálny účinok.

Moldova – (Guzaľ Kara x Villard Blanc (SV 12.375)

 

Odroda modrého stolového viniča stredne neskorá, dozrieva v polovici septembra. Strapce veľké, 400 – 600 g, niektoré až 1 kg, kónického tvaru, stredne husté. Bobule oválne, veľké, hmotnosť 6-8 g, dužina chrumkavá, mäsitá. Farba tmavofialová. Chuť je jednoduchá. Úrodnosť je vysoká. Má vysoké ukazovatele trhových vlastností, transportovateľnosti a trvanlivosti. Dobre sa uchováva, dlho môže visieť na kroch bez straty trhových vlastností.
Odolnosť voči hubovým chorobám s vysokou rezistenciou voči chorobám

Chrupka červená  - ( Saszla, Chasselas )

 

Morfologická charakteristika :  Strapec je stredne veľký ( 110 – 140 mm dlhý) cylindrický alebo cylindrickokónický, redší, niekedy s krídelkom. Bobuľa je stredne veľká, guľatá, pravidelná. Má atraktívny vzhľad ružovočervená. Dužina je stredne pevná, harmonickej chuti, šťavnatá a sladká.

Hospodárska využiteľnosť: Chrupka červená patrí medzi naše najkvalitnejšie odrody z hľadiska trhovej hodnoty, kvality a chuti. Postupná zrelosť počas konca leta a začiatku jesene. Je výborná plastická odroda pre každého pestovateľa.

Diamant   -  ( Julski biser x Pannónia Kincse )

                                                   

Morfologická charakteristika :  Strapec je veľmi veľký, v priemere 250 mm dlhý, kónický, redší. Hlavná os sa pri základe vetví. Strapce s rovnomernými bobuľami pôsobia esteticky. Bobuľa je veľká 22 x 18 mm, oválna, symetrická, priesvitná, zelenožltá so zaokrúhleným vrcholom. Šupka je prirastená k mäsitej dužine, chuť je obsažná.
Hospodárska využiteľnosť: Diamant je mimoriadne rodivá stolová odroda, v našich najteplejších oblastiach možno pri jej pestovaní dosiahnuť  trhovú hodnotu až 95 %. Zber hrozna na konzum je rozložené na dlhšie obdobie, začiatok zberu okolo 15 – 20 augusta. Dobre sa transportuje.

Pomaranč


Morfologická charakteristika :  Strapec je stredne veľký, redší. Bobuľa je stredne veľká oválna, symetrická, žltozelená, chuť je výrazná citrusová, dužina rozplývavá.
Hospodárska využiteľnosť: Pomaranč je stolová odroda do teplejších oblastí. Dozrieva koncom augusta.

Pannónia Kincse – ( Poklad Pannónie )

 

Morfologická charakteristika :  Strapec je veľký, 180 – 260 mm dlhý, cylindricko-kónický, krídlatý, rovnomerne hustý. Bobuľa je veľmi veľká, elipsoidná, 24 x 20 mm, pravidelná so zaokrúhleným vrcholom, žltá s priesvitnými škvrnami. Šupka je zrastená s pevnou, pomerne šťavnatou dužinou, chuť je sladká. Hospodárska využiteľnosť: Pannónia kincse je u nás najrozšírenejšou stolovou odrodou. Patrí do najteplejších regiónov a rajónov. Nesmieme ker preťažovať úrodou lebo sa kvalita hrozno znižuje. Konzumná zrelosť začína koncom augusta. Popri nových konkurenčných stolových odrodách určite zostane jednou z najpestovanejších stolových odrôd. 

Italia

 

Morfologická charakteristika : Strapec je veľký, rovnomerne hustý. Bobuľa je veľká až veľmi veľká, chrupkavá okrúhla žltej farby. Dužina je mäsitá, šťavnatá, veľmi dobrej muškátovej chuti.
Hospodárska využiteľnosť: Italia je stolová odroda dozrievajúca koncom septembra. Dobre znáša zimné mrazy a vyžaduje si priemerné chemické ošetrovanie.

Premiér  - ( Dunavski misket x Cardinal )

 

Morfologická charakteristika : Strapec je krídlatý, stredne veľký, hustejší, na stredne dlhej stopke. Bobuľa je veľká, tmavofialová až modrá, vajcovitá veľkostne vyrovnaná. Výborná muškátová chuť.
Hospodárska využiteľnosť: je to skorá stolová odroda dozrievajúca začiatkom augusta. Poskytuje vysoké úrody s trhovou produkciou až nad 90 %. Relatívne dobre znáša zimné mrazy. Sprístupnenie strapcov slnku dodáva výraznejšiu farbu bobuliam.

Onyx - (Dunavski misket x Beauty seedless )

 

Morfologická charakteristika :  Strapec je stredne veľký, priemerne 140 mm dlhý, krídlatý, cylindrický, hustý. Bobuľa je veľká ( 27 – 20 mm ), oválna, symetrická so zaokrúhleným vrcholom, tmavofialová až modrá. Šupka je prirastená k mäsitej a šťavnatej dužine.
Hospodárska využiteľnosť: Onyx  má vysokú úrodnosť, ktorú pre zvýšenie kvality treba  redukovať rezom ale aj prebierkou čiže zhadzovaním  nekvalitných  zelených strapcov z kra. Začiatok mäknutia bobúľ je od polovici augusta, zber hrozna sa posúva do septembra. Degustačné hodnotenie hrozna je pomerne vysoké pre vzhľad ale aj harmonickú chuť.

Guzaľ kara – skorá

 

Morfologická charakteristika : Strapec je veľký v priemere 180 cm dlhý, rovnomerne hustý. Hlavná os strapiny vytvára pri základe krídelká. Bobuľa je veľká, okrúhla a v strede vrcholu s miernym  zárezom. Tmavo modrá bobuľa má celoplošne voskový povrch. Dužina je mäsitá, šťavnatá, veľmi dobrej chuti.
Hospodárska využiteľnosť: Guzaľ kara skorá je veľmi kvalitná odroda. Má silný rast. Každý rok poskytuje úrodu i pri priemernom chemickom ošetrovaní. Dobre znáša zimné mrazy. Dozrieva okolo 25. augusta.

Suvenír

 

Morfologická charakteristika : Stredne neskorá modrá odroda stolového viniča dozrievajúca 25.8.-5.9. so stredne veľkými strapcami, bobuľa atraktívna, predĺžená vajcovitá, veľká. Dužina mäsitá a šťavnatá s príjemnou, harmonickou muškátovou chuťou a zvýšenou rezistenciou voči hubovým chorobám a mrazu. Úrodnosť je pravidelná a vysoká

Crimson seedless

 

Červeno-fialová stolová bezsemenná neskoro dozrievajúca odroda, vyznačuje sa jedinečnými  senzorickými vlastnosťami a vzhľadom. Má vynikajúcu trvanlivosť a dobre znáša prepravu.

Strapec: Stredne ťažký váha cca gr. 500 až 600, rovnomerne hustý kužeľovitý.

Bobuľa: pretiahnutá, tmavo červená, pevná a chrumkavá dužina, vynikajúce chuťové vlastnosti.

 Patrí do teplejších regiónov a vyžaduje chemickú ochranu proti chorobám

 

Rady pre vás